Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną ani uwarunkowaną genetycznie. Za jego rozwój odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje wiele jego typów, część z nich wywołuje raka szyjki macicy. Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej.

Na zakażenie wirusem HPV ? zarówno typami HPV niskiego ryzyka, jaki i typami rakotwórczymi ? narażona jest każda kobieta, niezależnie od wieku. Dlatego powszechne programy profilaktyki raka szyjki macicy obejmują coraz młodsze kobiety.

Cytologia

Zdrowa szyjka macicy nigdy nie przechodzi gwałtownie w stadium raka. Jeśli regularnie przeprowadza się badania cytologiczne, pomagają w wykryciu nieprawidłowych komórek i zmian chorobowych, które nie są jeszcze rakiem, ale jeśli pozostawi się je nieleczone, mogą się nim stać. Wczesne zmiany, wykryte w komórkach szyjki macicy można całkowicie wyleczyć. Istotne jest to, że wczesny okres choroby przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom przesiewowym. Dopiero w późniejszej fazie mogą pojawiać się krwawienia, czy dolegliwości bólowe.

Obecnie z bezpłatnych badań cytologicznych mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat. Cytologię mogą również wykonywać młodsze kobiety, koszt takiego badania wynosi wówczas ok. 20 zł lub 60 zł w przypadku cytologii płynnej. Badanie to jest bezbolesne, polega na mikroskopowej ocenie komórek nabłonka szyjki macicy pobranych za pomocą jednorazowego wziernika i specjalnej szczoteczki. Pobraniem materiału do badań zajmują się lekarze-ginekolodzy lub przeszkolone położne podstawowej opieki zdrowotne. Badanie to możesz bez skierowania wykonać w naszej poradni.

Warunki wykonania badania:

– badania nie wykonuje się w czasie miesiączki,
– od ostatniego dnia miesiączki powinny upłynąć co najmniej 4 dni,
– na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
– co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
– od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Profilaktyka raka szyjki macicy powinna rozpoczynać się wkrótce po rozpoczęciu inicjacji seksualnej i powinna być prowadzona aż do późnej starości.

Czynniki zwiększające ryzyko – możesz ich uniknąć!

Oprócz zakażenia wirusem HPV do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy należą:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • seks bez zabezpieczeń mechanicznych (prezerwatywy),
  • częste, nieleczone stany zapalne w obrębie pochwy i szyjki macicy,
  • przebyte choroby przenoszone drogą płciową,
  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
  • palenie papierosów,
  • dieta uboga w antyoksydanty  szczegóły tutaj,
  • osłabiony układ odpornościowy.

Nastolatki są bardziej niż dorosłe kobiety narażone na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wynika to z faktu niedostatecznego nawilżenia pochwy, co zmniejsza ochronę przed ewentualnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Wczesne rozpoczynanie stosunków seksualnych zwiększa ryzyko nie tylko raka szyjki macicy, ale też innych chorób, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje przyszłe plany macierzyńskie, gdyż są one częstą przyczyną niepłodności – powodują zmiany w jajowodach, ich niedrożność lub uszkodzenie.