Naturalne metody antykoncepcji

Dojrzewanie nie jest proste, chociaż ma wiele pozytywnych cech. Wiąże się to również z wkraczaniem w sferę seksualności ? bogatą i znaczącą dziedzinę ludzkiego życia. Sfera ta łączy się z kontrolą płodności, która jest nie mniej ważna niż inne potrzeby zdrowotne. Wybór metod i środków kontroli płodności nie jest łatwy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, stanu zdrowia, a nawet temperamentu. Naturalne metody antykoncepcji stają się coraz popularniejsze.  Warto poświęcić czas na zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi metodami, aby w sposób świadomy dobrać tą najbardziej odpowiednią. Może Ci w tym pomóc spotkanie z położną, która jest wrażliwa na kobiece potrzeby w tym zakresie, a dzięki specjalistycznej wiedzy zwraca uwagę na różne specyficzne uwarunkowania stosowania danej metody, pozostawiając sam wybór wolny od nacisków czy jednoznacznych ocen.

Naturalne metody antykoncepcji – czyli jakie?

Nie istnieje jedna idealna metoda kontroli płodności, ponieważ różnią się one bezpieczeństwem, skutecznością i wygodą stosowania. Jedne służą do długotrwałej antykoncepcji, a inne zabezpieczają przed ciąża w przypadku stosunków sporadycznych, gdy ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie lub ograniczone.

Metody oparte na wiedzy o biologicznych rytmach ciała łączą się z obserwacją trzech czynników: temperatury ciała, zmiany śluzu szyjkowego i zmian w samej szyjce macicy.

Badania pokazują, że metody te są nie są skomplikowane, czasochłonne i są skuteczne nie tylko dla kobiet o regularnych cyklach. Ważne jest jednak, aby stosować je poprawnie. Kluczowe znaczenie ma tu skorzystanie z wiedzy i instrukcji osób wykwalifikowanych. Książki i publikacje powinny być w tym przypadku traktowane jako użyteczne, ale wyłącznie dodatkowe źródło informacji.

Stosowanie metod naturalnych można ułatwić sobie dzięki różnorodnym, nowoczesnym urządzeniom (testerom owulacyjnym), które wyznaczają dni płodne monitorując:
? zmiany stężeń hormonów (w próbce moczu),
? wahania stężeń elektrolitów (w próbce śliny lub śluzu szyjkowego),
? zmiany temperatury w organizmie.

Metody naturalne nie niosą za sobą żadnych szkodliwych działań dla zdrowia, ponadto obserwacja naturalnych sygnałów wysyłanych przez nasze ciało pomaga w lepszym rozumieniu zmian stanu psychicznego oraz we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych.