Antykoncepcja dla nastolatek

W naszej poradni zapewniamy każdej młodej kobiecie dostęp do rzetelnej wiedzy na temat własnej seksualności, aby ułatwić Wam świadome wejście w dorosłe życie seksualne, z odpowiedzialnością za różne aspekty tego życia.

Rolą położnej jest również udzielanie wyczerpujących informacji dotyczących różnorodnych, dostępnych środków antykoncepcyjnych: wkładek, krążków, pigułek, plastrów, środków dopochwowych.

Przed zastosowaniem któregokolwiek z nich konieczne jest dokładne poznanie:

  • ich działania oraz aspektu ,,technicznego”,
  • możliwości zastosowania w młodym wieku (niepełna dojrzałość układu sterującego cyklem miesięcznym, przeciwwskazania dla kobiet, które nie rodziły),
  • zalet, skuteczności,
  • skutków ubocznych takich jak: zmiany w samopoczuciu i funkcjonowaniu organizmu oraz zwiększone ryzyko niektórych chorób, np. nawracających infekcji pochwy, chorób naczyniowych (zakrzepowo-zatorowych), czy niektórych nowotworów.

Nowoczesne środki antykoncepcyjne, zawierające niski poziom hormonów, rzadziej powodują dolegliwości i w mniejszym niż dotychczas stopniu wzrost ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Musisz być jednak świadoma wszystkich czynników ryzyka, po to by móc obserwować i wychwytywać ewentualne niepokojące sygnały płynące z Twojego organizmu.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji z lekarzem oraz regularnych konsultacji lekarskich.

Jeżeli nie skończyłaś 16 lat, lekarz wymaga obecności Twoich rodziców podczas wizyty, ponieważ potrzebna jest ich zgoda na przeprowadzenie wszelkich badań oraz procedur diagnostycznych i leczniczych (w tym także przepisanie środków antykoncepcyjnych).

Pomiędzy 16. a 18. rokiem życia decyzję o zastosowaniu procedur diagnostyczno-leczniczych podejmują równolegle nastolatka i jej rodzice/opiekunowie. Zatem Ty też musisz wyrazić swoją wolę w kwestii wszystkich podejmowanych względem Ciebie czynności medycznych. W praktyce oznacza to, że 16-letnia dziewczyna może sama pójść do lekarza i poprosić go o przepisanie środków antykoncepcyjnych, jednak rodzice/opiekunowie muszą wyrazić na to zgodę. Prawo nie precyzuje, czy zgoda ta powinna być wyrażona pisemnie, osobiście (wyrażoną przez rodziców ustnie podczas wizyty u lekarza), czy też może mieć formę Twojego oświadczenia o tym, że rodzicie wyrazili zgodę na wizytę i leczenie. Od danego lekarza należy ostateczna decyzja o tym jaką formę zgody rodziców uważa za wystarczającą.

Sprawdź również jakie są naturalne metody antykoncepcji