Terapia bólu

Obciążenie kręgosłupa u kobiety w ciąży wzrasta ze względu na zwiększającą się wagę kobiety i płodu oraz przesuwanie się przedniej ściany jamy brzusznej ku kręgosłupowi ? jest to przyczyną dużych przeciążeń, które skutkują bólem najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa. Zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej nie są również bez znaczenia. Relaksyna ? to hormon ułatwiający poród, rozszerza drogi rodne, ale wpływa jednocześnie na rozluźnienie więzadeł stabilizujących kręgosłup. Często kobiety w trakcie ciąży i po porodzie odczuwają też dokuczliwy ból stawów krzyżowo-biodrowych, czy ból miednicy, który powoduje duży dyskomfort i wyłącza z codziennej aktywności.

Ciąża to okres w którym nasilają się też inne dolegliwości, nie zawsze typowe dla tego stanu, m.in. ból kolan, ich wzmożona koślawość, ból głowy, stóp czy obręczy barkowej.

Najczęściej te przypadłości ustępują po porodzie, niektóre przypadki bywają jednak poważne i nie należy ich bagatelizować ani zaniedbywać, szczególnie gdy ból jest bardzo silny, a kobieta nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stosowanie środków przeciwbólowych jest w tym wyjątkowym okresie ograniczone, istnieją jednak techniki leczenia bólu w sposób bezpieczny i nieinwazyjny.

Profesjonalna rehabilitacja pozwala na przejście okresu ciąży i połogu bez bólu i stresu z nim związanego. Można stosować delikatny masaż, relaksację mięśni, mobilizację tkanek i struktur kostnych, rozluźnianie powięziowe i odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne, również te stabilizujące kręgosłup. 

Bardzo dobre efekty w terapii bólu przynosi również oklejanie plastrami Kinesiology Taping, które zmniejszają obrzęk nóg i rozluźniają napięte mięśnie. Poprzez kinesiotaping można też odciążyć brzuch i odcinek lędźwiowy kręgosłupa w końcowych miesiącach ciąży. Jest to metoda  stosowana pomyślnie także w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, objawiającego się drętwieniem rąk ? problemu występującego aż u co trzeciej ciężarnej.

Terapia dostosowana jest indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia kobiety.