Menopauza

Kobiety mają wiele zrozumiałych dylematów i wątpliwości związanych z menopauzą. Ostateczne zatrzymanie się miesiączki jest efektem prawidłowego, naturalnego procesu prowadzącego do stopniowej zmiany w funkcjonowaniu jajników. Proces ten wyznacza wieloletni i konieczny etap życia kobiety w średnim wieku. Długość życia kobiet znacząco się wydłużyła, więc warto jest spojrzeć na menopauzę bez negatywnego nastawienia, jako na ,,wiosnę” drugiej połowy życia. A skoro jest to integralna część naszego życia, jest to też doskonały czas na kształtowanie zdrowia w taki sposób, aby służyło ono jak najdłużej. To także czas, aby skupić się na zapobieganiu problemom, które mogą się nasilić.

Menopauza – objawy

Wiedza na temat menopauzy i niepożądanych objawów, jakie jej towarzyszą pozwala przeciwdziałać lub zapanować nad nimi (samodzielnie lub w konsultacji ze specjalistami). Objawy te mogą być bardzo zróżnicowane. Jedne występują wcześnie, inne stają się przewlekłe i są zauważalne w późniejszym okresie. Mogą być to m.in. uciążliwe dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego (np. wysiłkowe nietrzymanie moczu). W tym okresie bardzo ważna staje się ochrona układu sercowo-naczyniowego, zapobieganie osteoporozie i otyłości oraz profilaktyka nowotworów (w szczególności nowotworów narządu rodnego i piersi). 

Niebagatelne znaczenie ma też odpowiedni stan emocjonalny, bez którego trudno mówić o komforcie codziennego życia. Wszystko, co jeszcze niepoznane może budzić niepokój. Najlepszym sposobem na jego pokonanie jest wyjście mu naprzeciw i poznanie jego słabości i tajemnic. Nic tak nie odejmie mu mocy, jak rozmowa z kimś wspierającym i rozumiejącym: wypowiedzenie niepokoju na głos, spojrzenie na niego oczami drugiej osoby i wspólne poszukanie dobrych rozwiązań. W naszej poradni dysponujemy czasem na właśnie taką rozmowę z Tobą na każdym etapie Twojego życia! Oferujemy również fachowe konsultacje z zakresu fizjologii kobiecego organizmu.