Dla kobiet w ciąży

Autorskie programy profilaktyczne dla kobiet w ciąży opracowane zgodnie z najnowszymi badaniami i biorące pod uwagę doświadczenia wielu kobiet rodzących w szpitalach w regionie lubelskim.

Wszystkie programy realizowane są bezpłatnie dla kobiet zadeklarowanych do naszej poradni.

Zapisy i informacje tel. 603 811 967

1. Profilaktyka nietrzymania moczu, zaburzeń statyki narządu rodnego, problemów ze współżyciem seksualnym (ok.21 tygodnia ciąży)
Unikalny program opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży, by uniknąć przykrych problemów po porodzie. Obejmuje ukierunkowany wywiad, badanie mięśni dna miednicy, naukę napinania, specjalne ćwiczenia oraz konsultacje fizjoterapeuty.

 

2. Konsultacje dietetyczne dla kobiet w ciąży fizjologicznej, którym zależy na prawidłowym przyroście masy ciała w ciąży, kobiet zmagających się z typowymi dla okresu ciąży dolegliwościami (refluks, wymioty, kandydoza) oraz kobiet ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi (niedowaga, otyłość, choroby dietozależne: alergia, nadciśnienie, cukrzyca).
Nieodpowiednia dieta kobiety może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, porodu lub laktacji, a także prawidłowy rozwój płodu i niemowlęcia. Dietetyk pomoże Ci zminimalizować lub wyeliminować problemy zdrowotne za pomocą diety dostosowanej do Twoich potrzeb w tym szczególnym okresie życia.

3. Profilaktyka depresji i zaburzeń emocjonalnych po porodzie

Okres okołoporodowy sprzyja wystąpieniu zaburzeń emocjonalnych. Obniżenie nastroju jest fizjologicznie uwarunkowane zmianami zachodzącymi w organizmie w pierwszych dniach po porodzie i dotyka większość młodych mam. Jednak u pewnej części z nich może przerodzić się w bardziej poważne zaburzenia utrudniające nawiązywanie więzi z dzieckiem, odnalezienie się w roli matki i czerpanie z niej satysfakcji. Program obejmuje edukację na temat:
? natury zaburzeń emocjonalnych w okresie okołoporodowym,
? umiejętności tworzenia indywidualnej ścieżki wsparcia,
? umiejętności radzenia sobie ze stresem, przygnębieniem, zmęczeniem i uczuciem przytłoczenia,
? możliwości korzystania z medycznych i niemedycznych form pomocy (grupy wsparcia).


4. Profilaktyka problemów z karmieniem piersią ( zalecane po 30 tygodniu ciąży )
Program skierowany jest szczególnie do kobiet, które:
? mają duże piersi, płaskie lub wklęsłe brodawki, co czasem może powodować problemy związane z wczesnym okresem karmienia, utrudniać przystawienie dziecka do piersi, przyjmować odpowiednią pozycję do karmienia,
? miały problemy z laktacją po poprzednim porodzie,
? z różnych powodów przeżywają lęk przed karmieniem piersią.

5. Profilaktyka dystocji porodowej (38-39 tydzień ciąży), czyli zapobieganie przedłużającemu się porodowi.

Program obejmuje profilaktykę zaburzeń postępu porodu z przyczyn:
? emocjonalnych (poprawa komfortu kobiety, techniki w celu uzyskania relaksacji i poczucia panowania nad przebiegiem porodu, zmniejszanie stresu i poziomu odczuwania bólu),
? płodowych (sposoby na właściwe ułożenie dziecka przed i w trakcie porodu)
? interwencji i restrykcji spowalniających lub zakłócających poród,
? miedniczych (ruch w porodzie, postawa pionowa zwiększająca wymiary miednicy)
? macicznych (zwiększenie siły, intensywności i efektywności skurczów).

 

6. Profilaktyka problemów z parciem w II okresie porodu (38-39 tydzień ciąży) – nauka efektywnego spontanicznego parcia, ukierunkowanie zstępowania dziecka, oddech.

Najlepiej w czasie drugiego okresu porodu kierować się własną potrzebą parcia, czyli przeć spontanicznie, tak jak podpowiada Ci Twoje ciało, w sposób zsynchronizowany ze skurczami. Jednak bardzo często zdarza się, że osoba prowadząca poród kieruje parciem poprzez wskazówki, kiedy, w jaki sposób i jak długo przeć, dlatego świadomość istoty spontanicznego parcia może uchronić Cię przed urazami oraz innymi niepożądanymi skutkami przedłużonego wstrzymywania oddechu i zwiększonego wysiłku. Program obejmuje też naukę technik oddychania w celu zapewnienia dziecku odpowiedniej ilości tlenu.