Naturalne metody antykoncepcji

Dojrzewanie nie jest proste, chociaż ma wiele pozytywnych cech. Wiąże się to również z wkraczaniem w sferę seksualności – bogatą i znaczącą dziedzinę ludzkiego życia. Sfera ta łączy się z kontrolą płodności, która jest nie mniej ważna niż inne potrzeby zdrowotne. Wybór metod i środków kontroli płodności nie jest łatwy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, stanu zdrowia, a nawet temperamentu. Warto poświęcić czas na zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi metodami, aby w sposób świadomy dobrać tą najbardziej odpowiednią. Może Ci w tym pomóc spotkanie z położną, która jest wrażliwa na kobiece potrzeby w tym zakresie, a dzięki specjalistycznej wiedzy zwraca uwagę na różne specyficzne uwarunkowania stosowania danej metody, pozostawiając sam wybór wolny od nacisków czy jednoznacznych ocen.

Jakie są naturalne metody antykoncepcji?

Nie istnieje jedna idealna metoda kontroli płodności, ponieważ różnią się one bezpieczeństwem, skutecznością i wygodą stosowania. Jedne służą do długotrwałej antykoncepcji, a inne zabezpieczają przed ciąża w przypadku stosunków sporadycznych, gdy ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie lub ograniczone.

Metody oparte na wiedzy o biologicznych rytmach ciała łączą się z obserwacją trzech czynników: temperatury ciała, zmiany śluzu szyjkowego i zmian w samej szyjce macicy.

Badania pokazują, że metody te są nie są skomplikowane, czasochłonne i są skuteczne nie tylko dla kobiet o regularnych cyklach. Ważne jest jednak, aby stosować je poprawnie. Kluczowe znaczenie ma tu skorzystanie z wiedzy i instrukcji osób wykwalifikowanych. Książki i publikacje powinny być w tym przypadku traktowane jako użyteczne, ale wyłącznie dodatkowe źródło informacji.

Stosowanie metod naturalnych można ułatwić sobie dzięki różnorodnym, nowoczesnym urządzeniom (testerom owulacyjnym), które wyznaczają dni płodne monitorując:
• zmiany stężeń hormonów (w próbce moczu),
• wahania stężeń elektrolitów (w próbce śliny lub śluzu szyjkowego),
• zmiany temperatury w organizmie.

Metody naturalne nie niosą za sobą żadnych szkodliwych działań dla zdrowia, ponadto obserwacja naturalnych sygnałów wysyłanych przez nasze ciało pomaga w lepszym rozumieniu zmian stanu psychicznego oraz we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych.